Kezdőlap Kék Fény Felhívás: Figyeljen az online vásárlásoknál

Felhívás: Figyeljen az online vásárlásoknál

975
0

Felhívás: Figyeljen az online vásárlásoknál

Óvatosságra figyelmeztet a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság az online vásárlások esetében.

Az elmúlt napokban több bejelentés érkezett az Egri Rendőrkapitányságra, miszerint a sértettek egy internetes oldalon keresztül szerették volna megvásárolni a meghirdetett terméket, amiért – előzetes egyeztetés alapján – átutalták a vételárat a hirdető által megadott bankszámlaszámra. Az ígéret ellenére azonban a megvásárolni kívánt tárgy nem érkezett meg és az összeg sem került visszautalásra. A rendőrség vizsgálja a bejelentéseket.
Az online vásárlás a vevők és eladók számára is számos előnnyel jár, mivel lehetőség nyílik otthonról vásárolni és ez által az árak összehasonlítására is, majd a megrendelést követően a futár házhoz hozza az árut. A kényelmes ügyintézés azonban veszélyeket rejthet magában, ezért a kockázati tényezőkre érdemes figyelmet fordítani. Legnagyobb veszélye, hogy a megrendelő megkapja-e a pénzéért a kiválasztott árut, illetve azt kapja-e és olyan minőségben, amit kiválasztott.
A legbiztonságosabb vásárlásnak tekinthető a termék személyes átvétele a helyszínen történő kifizetéssel, mivel a fizetés előtt alkalom nyílik az áru megtekintésére, és ha az nem az elképzelésnek megfelelő, a vevő elállhat a vásárlástól.
A webshopokon és az aukciós portálokon keresztül történő vásárlásoknál általában regisztráció szükséges, ilyenkor fontos a kért adatok pontos megadása, hiszen ezek elengedhetetlenek a tranzakció sikeres lebonyolításához.
Aukciós portál esetében a licitálás előtt érdemes megfelelő tájékoztatást kérni a termékről, s amennyiben az nem felel meg a valóságnak, még mindig van lehetőség a visszalépésre.
A termék személyes átvétele nem minden esetben megoldható, ezért ezekben az esetekben a postai út járható. A megrendelés (licitálás) előtt ajánlott tájékozódni a jótállás feltételeiről, a szállítási költségekről és a szállítás idejéről. Webshop esetében ajánlatos megnézni, hogy ki az oldal üzemeltetője. Ez lehet cég vagy magánszemély (egyéni vállalkozó), de az oldalon mindenkor fel kell tüntetni a címet, az adószámot és cégjegyzékszámot, illetve a csomagküldésre jogosító nyilvántartási számot.
Az áru kifizetése többféleképpen történhet. Az egyik az utánvétellel történő kifizetés, ilyenkor a postásnak vagy a futárnak kell fizetni. Mindig ellenőrizzük, hogy a csomag bontatlan és sérülésmentes. Ellenkező esetben ne vegyük át, hanem küldjük vissza a feladónak. Ha van rá lehetőségünk, nyissuk ki és ellenőrizzük, hogy tényleg a megrendelt árut tartalmazza.
Utánvétel helyett lehetőség van az áru előre történő kifizetésére is. Ez történhet átutalással, ekkor kapunk egy előlegszámlát, amin a számlaszám és az átutalandó összeg szerepel. Ezt személyesen a bankunkban vagy az interneten keresztül is átutalhatjuk.
Az interneten keresztül fizethetünk bankkártyával is. A bankkártyás fizetésnél meg kell adni a kártya kért adatait, de kizárólag csak bank által működtetett, biztonságos oldalon. Mindig ellenőrizzük, hogy az oldal rendelkezik-e tanúsítvánnyal, ugyanis ennek megléte garantálja, hogy az oldalt tényleg a bank üzemelteti, illetve, hogy a kapcsolat megfelelően titkosított. A bankkártya-adatokat soha ne adjuk meg e-mailben vagy más, nem banki űrlapon keresztül!
A bankkártyán túl az elektronikus fizetésnek van más módja is. Ez az úgynevezett Paypal fizetési rendszer. A Paypal oldalán kell regisztrálni és megadni a kártyaadatokat, majd a hitelesítési folyamatot követően már használatba is vehető. A vásárlások során a Paypal fizetési módot választva a Paypal oldalára jutunk, ahol belépve jóvá tudjuk hagyni a megadott tranzakciót. Ez a vásárlók számára ingyenes. A paypalos fizetés a bankkártyát terheli, de annak adatait az eladó nem látja.
A Heves Megyei Rendőr-főkapitányság arra kéri az interneten vásárlókat, hogy magánszemélyektől, valamint ismeretlen forrásból történő vásárlás esetén kerüljék az előre történő fizetést. Lehetőség szerint válasszanak olyan fizetési módot, amely biztosítja, hogy az eladó az ellenértéket kizárólag akkor kaphatja meg, ha a vevő a terméket átvette.

Forrás: Police.hu

Kép:Internet

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét