A május 2-án bemutatandó hétéves uniós keretköltségvetési javaslatról nyilvánosságra hozott előzetes információk szerint a költségvetés kiadási oldalán megjelenő új tételek csökkenthetik az agrárkiadások arányát.
A várható költségvetési javaslatról Günther Oettinger, a költségvetésért felelős uniós biztos nyilatkozott a berlini sajtónak, ahogy arról a NAK is beszámolt. A biztos ugyan nem fejtette ki részleteiben beadandó javaslatot, de elmondta, hogy az Európai Bizottság igyekszik kezelni a bevételi és a kiadási oldalon 2020 után keletkező hiányt. Emlékeztetett rá, hogy
a befizetéseknél a Brexit miatt évente 12-14 milliárd euró eshet ki. Ezt a lyukat a majdani javaslat fele-fele arányban költségvetési megtakarításokból és megemelt tagállami befizetésekből próbálná lefedni.
(Oettinger korábban említette, hogy a kiadási főösszeg a GNI 1,1-1,2 százaléka lehet a jelenlegi 1 százalékos plafonnal szemben).
A kiadási oldalon azért van szükség többletforrásokra – Oettinger ezek összegét évi 8-10 milliárd euróra becsülte –, hogy a jelenleginél több pénz legyen az olyan új kihívásokra, mint a migráció, a menekültpolitika, a külső határok őrzése, a migráció szempontjából forrásországnak számító államok támogatása, a védelmi politika, a terrorizmus elleni küzdelem vagy az innováció és a kutatás. Közölte, hogy ezt az összeget 80 százalékban tagállami többletbefizetésekből, 20 százalékban pedig az egyes költségvetési fejezetek közötti átcsoportosításból teremtenék elő.
A büdzsé két jelenlegi legnagyobb tétele, a kohéziós politika és a közös agrárpolitika részaránya a kiadásokon belül viszont a biztos szavai szerint visszamegy 60 százalékra (régen 80 százalék volt, jelenleg durván 70 százalék a kettő).
Oettinger ehhez még annyit tett hozzá, hogy az agrárköltségvetés 2020-ról 2021-re 6 százalékkal csökkenne a május 2-i javaslat értelmében. (Más forrás szerint Brüsszel a közös agrárbüdzsé nagyjából 10 százalékos megvágására készül 2020 után az EU27-ekre fordított agrárkiadások jelenlegi szintjéhez képest.)
Forrás: www.agrotrend.hu