Friss paradicsomszósz és mediterrán fűszerek illata kering. Az olasz gasztronómia kedvelői kapkodhatják a fejüket, hiszen az étkek mind előttük készülnek: a pizza és a tészták is. Tommi Vedovato, a MammaMia tulajdonosa, szakács épp a kedvünkben jár, pizzát és tésztát is készít. Egyúttal pedig bevezet minket népük ételeinek rejtelmeibe.
– Olaszországból jöttünk mindannyian, akad, aki Veronából, akad, aki Nápolyból, magam pedig Padovából. Eredeti olasz ízeket kínálunk főzőtársaimmal – mondja a szakács, aki szülővárosában szerezte végzettségét. Fordítani a kedvese, Laura Scandolaro segít, aki remekül beszél magyarul. – Amikor gyerekek voltunk, akkor is pizzát és tésztát ettünk, most pedig a vendégeknek készítjük el ezeket. Minden hozzávalót – kivéve a zöldséget – Olaszországból hozunk, a fűszereket, a sajtokat, a tésztákat, és persze a pizzatésztát itt készítjük szintén olasz lisztből – fűzi hozzá.
A pizza a szemünk előtt formálódik most is, úgy, ahogyan kell: kézzel elegyengetve, dobálással lazítva. Megtudom, a pizzatésztát az olasz csapat huszonnégy óráig keleszti, kétféle búzaliszt elegyéből. A pizzát háromszáznegyven fokos kemencében körülbelül öt percig sütik, a végeredmény hamisítatlan, vékony olasz tészta. Elárulja Tommi azt is, hogy a szószhoz fűszer nélküli paradicsomsűrítményt használ. De hogy mit tesz még bele? Bazsalikomot egész biztosan, de többet – érthető módon – nem árul el.
– Itt valóban igazi olasz kaja van! Spagettit, pennét, gnocchit, lasagnét, tagliatallét is főzünk különböző mártásokkal, hozzávalókkal, sajtokkal. Példaként említhetném a spagetti carbonárát, amit egyébként Magyarországon többnyire rosszul csinálnak, ugyanis nem kell tejszín a tojás mellé, s sonka helyett szalonna vagy kolbász kerül bele. Ezt pecorino sajttal szórjuk meg, ami hasonló, mint a parmezán. Édességeink is vannak: panna cotta, tiramisu, csokiszalámi, s nutellás pizza habcsókkal – részletezi.
Durumtészta, erős fűszerezés
Az étlapon számos finomság látható, s amikor új étel kerül rá, a csapat tagjai összedugják a fejüket, együtt kóstolnak, s a fogásoknak mindig van egy tesztelője is. Egy bizonyos márkájú durumtésztára esküsznek, ami nálunk is kapható. Azt mondják, Olaszországban is ez a favorit. Kiderül, a pizzatésztát azért is kell huszonnégy órán át kelni hagyni, mert különben puffadna tőle a gyomrunk.
Amikor párhuzamot keresek az olasz és a magyar konyha között, azt a választ kapom, mindkettő szereti az erőteljes fűszerezést.
Bírja a magyar konyhát…
Tommi a leginkább pizzákat szeret készíteni, s elárulja azt is, hogy bár olasz, s sok ételhez használ sajtot, de maga nem nagy sajtrajongó…Ételeik hamar elkészülnek, tizenöt-húsz perc alatt még a kiszállításos rendeléssel is megvannak.
A szakács egyébként szereti a magyar konyhát is, bár maga ritkán főz magyar ételt. Ám többször megfordul helyi vendéglátókban, s többnyire a gulyásra vagy a húslevesre, s az örök klasszikus rántott húsra teszi le a voksát, ha hazánk jellegzetes ételeire vágyik.
Forrás: www.heol.hu